سلامتي المپیک المپیک برگزاری کمیسیون انتخابات

سلامتي: المپیک المپیک برگزاری کمیسیون انتخابات ورزشکاران ورزشکاران دوپینگی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار بین الملل عکس) + همه چیز دربارۀ به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

عکس) + همه چیز دربارۀ به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (

همه چیز دربارۀ به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (+عکس)

عبارات مهم : انتقال

دونالد ترامپ، مدیر جمهوری آمریکا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از بی بی سی، ترامپ در حالی که مایک پنس، معاونش او را همراهی می کرد با اشاره به مصوبه کنگره این کشور در سال ۱۹۹۵ جهت انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت المقدس، تاکید کرد که “زمان اجرایی کردن آن مصوبه مدت ها بود که به تاخیر افتاده بود”.

عکس) + همه چیز دربارۀ به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (

ترامپ رسما دستور انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت المقدس را صادر کرد ولی گفت ایالات متحده همچنان به راه حل ایجاد دو کشور مستقل پایبند خواهد ماند.

رئیس جمهور آمریکا بعد از این صحبت ۱۱ دقیقه ای سند رسمی مربوط به این تصمیم را در برابر دوربین ها امضاء کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

تنها چند دقیقه بعد از اعلام رسمی این تصمیم ترامپ، آنتونیو گوترش، دبیرکل شرکت ملل متحد در بیانیه ای گفت: “از لحظه اول بر عهده گرفتن دبیر کلی شرکت ملل متحد، مخالفتم را با هرگونه تصمیم یک جانبه که مساله صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را به خطر بیندازد اعلام داشته ام.”

“اکنون در این لحظه التهاب آور، یک بار دیگر می خواهم تاکید کنم که هیچ راه حلی به غیر از تشکیل دو کشور مستقل وجود ندارد. راه حل جایگزینی وجود ندارد.”

دبیرکل شرکت ملل متحد همچنین تاکید کرده است: “موضوع بیت المقدس آخرین موضوعی است که باید در جریان مذاکرات میان دو طرف طرح شود و هرگونه تصمیمی راجع به آن باید با همکاری و مداخله شورای امنیت و مجمع عمومی شرکت ملل متحد و قطع نامه مصوب این نهاد صورت گیرد.”

عکس) + همه چیز دربارۀ به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که هم در واکنشی فوری ضمن تقدیر از “سخنان شجاعانه” مدیر جمهوری آمریکا از این تصمیم او قدردانی کرده ولی همچنان تاکید کرده است که این تصمیم “هیچ تغییری در اوضاع اماکن مذهبی در بیت المقدس” به وجود نخواهد آورد.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو در چند روز گذشته موضع علنی راجع به تصمیم ترامپ نگرفته بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

ترامپ در حالی ظهر چهارشنبه (۶ دسامبر – ۱۵ آذر) این تصمیم را اعلام کرد که در چند روز گذشته بسیاری از رهبران و شخصیت های دنیا نسبت به عواقب این اقدام هشدار داده بودند.

ساعتی پیش از صحبت ترامپ، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های دنیا در سخنانی بیت المقدس را “شهری منحصر به فرد، مقدس جهت یهودیان، مسیحیان و مسلمانان” خواند و خواستار آن شد که موقعیت این شهر طبق مصوبات شرکت ملل متحد و قوانین بین المللی تعیین شود.

عکس) + همه چیز دربارۀ به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (

سازمان ملل متحد با توجه به آخرین معاهده صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها (۱۹۹۳ اسلو) بخش شرقی بیت المقدس را از اراضی اشغالی فلسطینیان می داند و ساخت و سازهای اسرائیل در این مناطق را غیرقانونی می شمارد.

با وجود اعلام رسمی تصمیم آمریکا جهت انتقال سفارتش به بیت المقدس، ناظران می گویند که عملی کردن این تصمیم با توجه به وقت مورد نیاز جهت ساخت ساختمان سفارت جدید، عملا افتتاح این سفارتخانه را به چند سال بعد و حتی بعد از دوره فعلی ریاست جمهوری ترامپ موکول خواهد کرد.

در همین حال، صبح چهارشنبه، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در برابر خبرنگاران تلویحا اشاره کرد که وزارت خارجه تحت امر او نقش محوری در این تصمیم گیری نداشته است.

او ضمن حمایت از این تصمیم مدیر جمهوری آمریکا گفت: “از لحظه ورود دولت تازه به کاخ سفید یک تیم خاص مجدانه روی این مسئله کار کرده هست. آنها با اعتقاد جدی به صلح خاورمیانه در تلاشند که رویکرد جدیدی جهت برون رفت از بن بست موجود ایجاد کنند و من را هم در جریان کار خود قرار داده اند…”

برخی از تحلیل گران سیاسی در رسانه های آمریکا، این سخنان وزیر خارجه را فاصله گرفتن او از تصمیم انتقال سفارت ایالات متحده به بیت المقدس تفسیر کرده اند.

از وقت تشکیل کشور اسرائیل، بخش غربی بیت المقدس در اختیار این کشور قرار داده شد در حالی که بخش شرقی، که مشمول بر اکثر اماکن مذهبی مقدس جهت یهودیان، مسیحیان و مسسلمانان هست، تحت مدیریت اردن قرار داده شد و همچنان تولیت این اماکن تحت نظر پادشاه اردن است.

بخش شرقی بیت المقدس همراه با اراضی کرانه باختری رود اردن در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد، ولی شرکت ملل متحد این بخش از شهر را هم مصداق تعریف اراضی اشغالی می داند و دخل و تصرف اسرائیل از جمله ایجاد شهرک های یهودی نشین در این بخش از شهر را از لحاظ حقوق بین الملل غیرقانونی اعلام کرده است.

آینده گفتگوهای صلح فلسطین در سایه انتقال احتمالی سفارت آمریکا به بیت المقدس

سفارت اکثر کشورهایی که با اسرائیل رابطه سیاسی دارند در تل آویو واقع است هر چند بعضی از کشورها در بیت المقدس کنسولگری تأسیس کرده اند.

تصمیم اولیه جهت انتقال سفارت آمریکا به بیت‎المقدس در سال ۱۹۹۵ و در کنگره آمریکا به تصویب رسید، ولی از آن وقت تا امروز همه روسای جمهور این کشور با وجود اینکه در جریان انتخابات قول عملی کردن این مصوبه را داده بودند، به بهانه “بحران خاورمیانه و حساسیت آن” و تاثیری که می توانسته بر “امنیت ملی آمریکا” داشته باشد، بعد از ورود به کاخ سفید از به اجرا گذاشتن این مصوبه طفره رفته اند.

اما دونالد ترامپ که انتقال سفارت کشورش به بیت المقدس را به جامعه قدرتمند یهودیان در آمریکا وعده داده بود، بارها از وفا کردن به عهدش سخن گفته و از همان روزهای نخست ورود به کاخ سفید جراد کوشنر، مشاور ارشد خاص و داماد خودش را مأمور پیگیری پرسشها مربوط به صلح خاورمیانه کرده بود.

با وجود مخالفت های جهانی با این تصمیم، مقام های آمریکایی در توجیه تصمیم ترامپ می گویند که شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل یک واقعیت عینی را مورد شناسایی قرار می دهد لیکن نهادهای حکومتی اسرائیل عملا در این شهر مستقر هستند.

گفته می شود جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد خاص ترامپ رهبری تلاش های کاخ سفید جهت مداخله در بحران خاورمیانه را بر عهده داشته است.

واکنش های جهانی به تصمیم آمریکا

در چند روز گذشته و هم وقت با بالاگرفتن گمانه زنی ها راجع به اعلام رسمی تصمیم ترامپ جهت انتقال سفارت کشورش به بیت المقدس، موجی از مخالفت ها از سوی رهبران و اشخاص جهانی به راه افتاد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفت که در نظر دارد در این مورد با ترامپ صحبت کند. وی تأکید کرد: “موقعیت بیت المقدس باید در جریان مذاکرات منجر به صلح بین اسرائیل و فلسطینیان تعیین شود.”

چین نسبت به نقش احتمالی این تصمیم بر وقوع خشونت و تنش های تازه در خاورمیانه هشدار داده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر کشور عزیزمان ایران نیز گفت: “این که دشمن های ادعا می کنند می خواهند قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کنند، از عجز و ناتوانی آن هاست. در مسئله فلسطین دستشان بسته است و نمی توانند اهدافشان را پیش ببرند.”

کشورهای عرب از این تصمیم انتقاد شدید کرده اند و گفته می شود که ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در تماس تلفنی با مدیر جمهوری آمریکا مخالفت و نگرانی عمیق خود را در این زمینه ابراز کرده هست. وی هشدار داده است که چنین تصمیمی می تواند باعث زیاد کردن تنش و تقویت موضع گروه های افراطگرا در منطقه شود.

امانوئل مکرون، مدیر جمهور فرانسه به دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا گفته که “نگران” است او به طور یک جانبه بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. مکرون گفته هر تصمیمی در مورد موقعیت این شهر باید “در چارچوب مذاکرات میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها باشد.”

محمود عباس مدیر تشکیلات خودگردان فلسطینی نسبت به “پیامدهای خطرناک چنین تصمیمی جهت فرآیند صلح، امنیت و ثبات منطقه و جهان” اخطار داده است.

ملک عبدالله، پادشاه اردن که تولیت اماکن مذهبی در بیت المقدس را همچنان بر عهده دارد، گفته این تصمیم “تلاش ها جهت از سر گرفتن فرآیند صلح” را تضعیف خواهد کرد و باعث جنبش مسلمانان خواهد شد.

رجب طیب اردوغان مدیر جمهور ترکیه اخطار داده انتقال سفارت آمریکا از تل آویو “خط قرمز مسلمانان” است و در صورت شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا، کشورش ممکن است تا سر حد قطع روابط با اسرائیل تصویر العمل نشان دهد.

اسماعیل هنیه رهبر گروه اسلام گرای حماس که غزه در کنترل آن است گفته جابجایی سفارت و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل به معنی “عبور از همه خطوط قرمز” خواهد بود.

اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب هم نگرانی خود را ابراز کرده اند.

عبدالفتاح سیسی مدیر جمهور مصر ترامپ را ترغیب کرد “وضعیت در منطقه را پیچیده تر نکند.”

فلسطینیان در بخش قدیمی بیت المقدس سخنان ترامپ را دنبال کردند. آنها گفته اند خود را جهت اعتراض گسترده در برابر این تصمیم آماده می کنند

در برابر این تصویر العمل ها، مقام های دولت اسرائیل با استقبال از این تصمیم گفته اند خود را آماده رویارویی با تبعات آن کرده ‍اند.

اسرائیل کاتز وزیر اطلاعات اسرائیل به رادیو ارتش این کشور گفته جهت “همه گزینه ها آماده می شود” از جمله جهت رویارویی بروز خشونت.

نفتالی بنت، وزیر آموزش و پراکندگی جمعیتی اسرائیل که دیروز در تصویر العمل به سخنان اردوغان سخن می گفت، تاکید کرد: “همیشه کسانی خواهند بود که مخالفت می کنند، ولی در نهایت، بهتر این است که ما به فکر یکپارچه کردن بیت المقدس باشیم تا همدلی با آقای اردوغان.”

با وجود این، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که بارها از روابط نیرومند خود با دولت ترامپ سخن گفته، در چند روز اخیر اظهار نظر علنی در این رابطه نکرده است.

در همین حال روز چهارشنبه از بیت المقدس گزارش شد که تدابیر امنیتی در مناطق غربی و شرقی این شهر زیاد کردن یافته و سکنه تصویر العمل هایی متفاوتی به این تصمیم مدیر جمهور آمریکا نشان داده اند.

در حالی که اسرائیلی های مقیم غرب بیت المقدس با خشنودی از عملی شدن این تصمیم قدیمی کنگره امریکا، خود را جهت مراسم خوش حالی و پایکوبی آماده می کنند، فلسطینیان ساکن بیت المقدس نسبت به شروع مجدد درگیری ها میان معترضان به این تصمیم و نیروهای امنیتی و انتظامی اسرائیل ابراز نگرانی کرده اند

واژه های کلیدی: انتقال | آمریکا | اسرائیل | اسرائیل | آمریکایی | دولت ترامپ | رئیس جمهور | دونالد ترامپ | ریاست جمهوری | رسانه های آمریکا

عکس) + همه چیز دربارۀ به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (

عکس) + همه چیز دربارۀ به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی (

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs